O montessori pedagogiku je v Moravskoslezském regionu čím dál větší zájem

Základní škola Pianeta v Bohumíně, která je jednou z mála montessori škol na Moravě, rozběhla v loňském školním roce projekt s názvem Rozšíření montessori pedagogiky v Moravskoslezském regionu pro děti od tří do patnácti let. A zájem ze strany rodičů, ale i dětských center a škol v kraji je opravdu veliký.

16.11.2015 06:01:53

Letos tato bohumínská škola zahájila již třetí školní rok a v současnosti se zde vyučují podle montessori pedagogiky žáci od 1. do 5. ročníku. „Chceme, aby naši žáci mohli ve vzdělávání pokračovat i v 6. až 9. ročníku. Proto jsme koncem loňského školního roku nejen pro rodiče našich žáků, ale i širokou veřejnost, zorganizovali besedu s učiteli Základní školy Na Beránku v Praze, kde s montessori vzděláváním na druhém stupni mají už zkušenosti. Zpětná vazba rodičů dala jednoznačně najevo, že o rozšíření školy mají zájem, a tak se v současnosti velmi intenzivně chystáme na otevření druhého stupně montessori pedagogiky, které nás čeká již ve školním roce 2016/2017,“ vysvětluje Petra Nováková, ředitelka ZŠ Pianeta Bohumín a dodává, že pedagogové školy se již nyní účastní mnoha seminářů týkajících se vzdělávání žáků 6. až 9. tříd. Tato bohumínská škola se tak stane první montessori školou v regionu, která bude vyučovat i druhý stupeň. V zimě se tak v rámci zápisu mohou hlásit nejen prvňáčci, ale i budoucí šesťáci. Pro zájemce škola připravila také den otevřených dveří, který se bude konat ve středu 18. listopadu od 16.30 hodin. Součástí bude beseda a prohlídka školy.

„Jako nevýhodu však stále vnímáme, že v našem městě Bohumíně není montessori školka. Tento handicap jsme se rozhodli kompenzovat otevřením montessori centra pro děti předškolního věku, a to září loňského roku v nových pronajatých prostorech v ulici Žižkově 306 v Bohumíně. Zájem ze strany rodičů byl skutečně veliký. Odborné lektorky se dětem a rodičům věnovaly čtyři dny v týdnu,“ popisuje některé z kroků rozšíření montessori pedagogiky Petra Nováková. „Naše centrum samozřejmě rozvíjí své aktivity i v letošním školním roce, kdy se zájem o montessori výuku ještě zvýšil. Do centra dojíždějí rodiče s dětmi nejen z Bohumína, ale například i z Havířova, Orlové, Rychvaldu, Ostravy nebo Frýdku-Místku.“

„Rozšíření montessori pedagogiky podporujeme i v dalších městech našeho kraje. Stále se na nás, jakožto na první školu svého druhu v regionu, obracejí rodiče a příznivci montessori vzdělávání s žádostí o pomoc s otevřením dalších škol či školských zařízení. Úzce jsme spolupracovali s Montessori sdružením v Hlučíně, kde tým našich lektorek aktivně působil v roli lektorek, a přispěl tak k otevření 1. třídy s montessori prvky. Spolupracovali jsme také s institucemi v Ostravě. Aktivně jsme se zapojovali do vedení montessori kroužků v Dětském Ráji a během července jsme zahájili spolupráci s Dolní oblastí Vítkovice, kde jsme pomohli rozběhnout montessori hernu a i nadále s nimi spolupracujeme,“ komentuje aktivity v rámci projektu Petra Nováková.

Kontakt:

Mgr. Petra Nováková

ředitelka SZŠ PIANETA, lektorka, školní psycholožka

novakova@zspianeta.cz; tel: 604 315 558

www.pianeta.cz

« zpět na archiv aktualit