Lidé stále vybírají matrace nejčastěji podle ceny…

Když nás z ničeho nic rozbolí záda a ráno vstáváme z postele „celí polámaní“, zamíříme obvykle k lékaři. Jen málokdy nás napadne otázka: Spím na správné matraci? Proč taky. Vždyť na ní spím už patnáct let a nikdy mi nic nebylo! Ale v některých případech právě spaní na nevhodné matraci zdravotní problémy jen zhoršuje. Jenže… Lidé obecně dají přednost rekonstrukci kuchyně, koupi nové televize, novým závěsům nebo i povlečení a na matraci si obvykle ani nevzpomenou. Je takřka neviditelná, zatímco pohled na novou kuchyni nás zahřeje, matraci schovanou pod plachtou a zavalenou polštáři a peřinami téměř nevnímáme. A to je první velká chyba!

18.03.2010 22:35:10

„Lidé u nás ještě stále nemají vžité pravidlo, že matrace by se měla měnit nejlépe po 8 až 10 letech užívání a že při její koupi by měli dbát především na to, aby odpovídala jejich váze a způsobu spaní," vysvětluje Marie Šmírová, specialistka z oddělení Ložnic ostravského obchodního domu IKEA. „Většina zájemců vybírá matraci podle dřívějších zkušeností a ceny, což je samozřejmě špatně. Na jednu stranu se při koupi matrace nevyplatí šetřit, ale ani nejdražší matrace nemusí být pro každého nejhodnější. Pozitivní je, že v poslední době se lidé častěji zajímají alespoň o prodyšnost a cirkulaci vzduchu v matraci a také o její údržbu."
Jak vybrat nejvhodnější a nejpohodlnější matraci?
V první řadě při výběru nespěchejte a pokud vám v prodejně nedovolí si matraci odzkoušet vleže, je lepší jít jinam. „Při výběru je nutné si uvědomit, jak v noci nejčastěji spíme, zda na zádech, na boku či na břiše a pak si všechny tyto polohy také na vybrané matraci vyzkoušet. Poloha na zádech vyžaduje obecně středně tvrdou matraci, tělo by se mělo lehce zabořit, ale ne příliš, pod bedra bychom měli být schopni vložit dlaň. Při poloze na boku je vhodná nejměkčí matrace. Je správné, když se do matrace zaboří ramena a boky, páteř by měla zůstat rovná. A pokud je zákazníkova nejoblíbenější poloha na břiše, doporučujeme vybírat z tvrdších matrací," popisuje hlavní kritéria výběru paní Šmírová, podle níž je obrovskou chybou, kterou lidé stále dělají, kupovat matraci dětem, rodičům nebo partnerovi bez jejich přítomnosti.
Nejčastější chyby při nákupu matrace...
Už jsme se zmínili o tom, že matraci bychom si měli v obchodě osobně vyzkoušet a že ani nejdražší ani nejlevnější matrace nemusí být nejvhodnější. Dokonce ani ta nejtvrdší. Matrace prostě musí odpovídat váze těla i dalším kritériím. V případě, že kupujete matraci na dvojlůžko, kupte určitě dvě matrace a hlavně netrvejte na tom, aby byly stejné. Naopak, pokud muž a žena mají rozdílnou hmotnost i styl spaní, měly by tomu odpovídat i matrace. Jedině tak bude vaše společné spaní klidné a pohodové. „Mnoho zákazníků převážně z neznalosti upřednostňuje pěnové matrace před pružinovými v domnění, že ty jsou kvalitnější. To je další omyl. Současné pružinové matrace, zvlášť tzv. taštičkové, poskytují úplně jiný komfort a nedají se srovnat s matracemi, které se vyráběly před dvaceti lety a určitě jsou stejně kvalitní jako pěnové, jen se liší svými parametry."
Široký výběr v sortimentu matrací
A jaké druhy matrací jsou nyní „trendy"? „V současnosti nabízíme tři typy matrací: pružinové, polyuretanové a latexové. Pružinové se dále dělí na bonelové, což je běžný typ, a taštičkové. Ty jsou komfortnější a mají více pružin; až o 70 pružin na m2 oproti bonelovým. Výhodou pružinových matrací je schopnost rovnoměrně rozložit váhu těla na celou plochu, čímž se vyloučí možnost, že by na některou část těla působil příliš velký tlak. Jsou také mimořádně odolné," pokračuje paní Šmírová. „Polyuretanové matrace pak mohou být ze studené pěny nebo v kombinaci studené pěny a latexu, popřípadě paměťové pěny. Třetí typ matrací - latexové se dělí na syntetické a přírodní. Oba typy, pěnové i latexové, poskytují tělu pevnou oporu a zároveň jsou měkké a pružné. Navíc během spánku skvěle tlumí nárazy při pohybech těla, což je výborné například v případě, kdy se partner v noci často obrací. V poslední době jsou asi nejžádanější matrace latexové a s přírodními materiály. V našem obchodním domě nabízíme 100% bavlnu, jehněčí, ovčí a velbloudí vlnu, koňské žíně, hedvábí a vlákna na bázi kukuřice." A rozměry? V IKEA nakoupíte matrace v různých tvrdostech i výškách o rozměrech 80, 90, 140, 160, 180 x 200 cm.
Doplňky...
Pokud se rozhodnete koupit novou matraci, je dobré ověřit si i to, zda má vaše postel vhodné rošty. V současnosti jsou asi nejpoužívanější lamelové. Ty lze v kombinaci s rámem použít jako základ pod pružinové, pěnové i latexové matrace. „Pokud zákazník vyžaduje větší pohodlí v posteli nebo má i jakékoli zdravotní potíže, je dobré zvážit pořízení nastavitelných lamelových roštů, a to buď ve střední části nebo v oblasti hlavy a nohou. Postel pak může sloužit i k pohodlnému sezení, a to i s nohama nahoře," vysvětluje výhody nejnovějších typů roštů paní Šmírová. Výhodou je, že rošty o matrace lze vybírat zvlášť, takže i v manželské posteli mohou mít partneři každý jiný rošt i matraci podle svých požadavků. V sortimentu IKEA naleznete rovněž velké množství krycích podložek z různých materiálů a o různých tloušťkách, které nejen zpříjemní spaní, ale prodlouží i životnost matrace a zároveň ji ochrání před znečištěním. Podložka se dá snadno vyvětrat a vyčistit.
Mám doma novou matraci. Co s ní?
V každé prodejně matrací by vám prodavač měl podrobně vysvětlit, jak máte postupovat při dovezení matrace domů. „V IKEA je většina našich matrací vakuově balena, aby při přepravě zabraly co nejméně místa, proto je nutné nechat po rozbalení matrace tzv. nadechnout, a to alespoň 48 hodin. První tři měsíce by se matrace měla každé dva týdny otočit. Poté stačí obracet matraci každé dva až tři měsíce. Matraci bychom neměli nikdy ohýbat, mohli bychom tím poškodit pružiny nebo vnitřní výplň matrace," dodává paní Šmírová, podle níž si lidé do oddělení Ložnic v ostravském domě IKEA nejčastěji nechodí jen pro nové postele a matrace, ale také si často vybírají další zařízení ložnic, tzn. komody, skříně a jejich vnitřní vybavení. „Máme zkušenost, že matrace většinou chodí vybírat buď páry, nebo muži. Ženy chodí samy zřídka, možná mají obavu z náročné přepravy, nebo prostě jen chtějí znát názor partnera. Rozhodně je dobře, když výběru věnují dostatek času a zváží všechna pro a proti. Odměnou jim pak bude klidný a ničím nerušený spánek a příjemné probuzení bez bolesti zad!"

 

 

 

« zpět na archiv aktualit